System emerytalny w Polsce
Mundurówki - emerytury mundurowe

munudrówkiWszelkie kombinacje nad prawami do emerytury dla mundurowych kończyły się fatalnie. Zdaniem Fedak, państwa nie stać jednak na młodych emerytów, jak w przypadku mundurowych przechodzących na emeryturę już 15 latach służby.


Związki zawodowe służb mundurowych mogłyby się zgodzić na wydłużenie służby o 10 lat, ale w zamian powinna zwiększyć się jednak wysokość podstawy emerytury do 100%, a nie 75% jak obecnie.

Rząd proponuje, by okres służby zwiększyć do 20 – 25 lat oraz by istniał przedział wiekowy 50 – 55 lat, który miałby ograniczać minimalny wiek przechodzenia na emeryturę.

Do tej pory funkcjonariusze policji, ABW, CBA, CBŚ, BOR i wojskowi mogą przechodzić na emeryturę mundurową (mundurówkę) po 15 latach służby. Mundurowi na pewno nie pozwolą na wprowadzenie szkodliwych dla siebie rozwiązań. Nie można przecież pozwolić na masowe odejścia ze służby, co spowodowałoby paraliż bezpieczeństwa.

Nie zgodzą się również na włączenie emerytur mundurowych do systemu emerytalnego, zdaniem Fedak jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ powiększyło by to znacznie wysokość rezerw, które i tak są już bardzo małe.